OnePlus 13 vs Samsung Galaxy S27 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 13 | Samsung Galaxy S27 Ultra |
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
Announced
·
No information
|
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
6.9-inch
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Expected Announcement | |
|---|---|
| February, 2027 | |
| Officially announced | |
| Oct 31, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1TB |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
|
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Armor 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.88% screen-to-body | 6.9-inch |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR10+, 2600 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Armor 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2326 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 6 for Galaxy |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 830 | Yes |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (17), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2967 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9081 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 6330 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 4452 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Si - Carbon | |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | USB Power Delivery Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
145
Overall
149
Photo
141
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, aptX, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| SIM type | |
| eSIM, Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|