- Home
- ZTE Phones
- You are here
ZTE Blade Max View
Full Specifications
I want it
1 user
I have it
0 users
I had it
0 users
Availability |
|
|---|---|
| Prices (MSRP) | $200 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.42 x 2.95 x 0.32 inches 163.1 x 74.9 x 8.13 mm |
| Weight | 5.64 oz / 159.9 g |
| Materials | Back: Plastic |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Black |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.0-inch, 76.03% screen-to-body |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 2160x1080px, 402 PPI |
| Colors | 16 777 216 |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 435 MSM8940 (28 nm) |
| Processor |
Octa-core 1400 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Memory | 3GB (LPDDR3)/32GB |
| Storage expansion | microSDXC up to 2000 GB |
| OS | Android (7.1 Nougat) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 4000 mAh |
| Charging | Qualcomm Quick Charge 2.0 |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
16 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/3.09" Pixel size: 1 μm |
| Second camera |
2 MP Aperture size: F2.4 |
| Flash | LED |
| Video recording |
1080p (30 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
| Front | 8 MP |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 4.2 |
| WLAN |
dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M4/T3 |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | Wireless screen share |
| Radio | FM |
Cellular |
|
|---|---|
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 66 |
| 3G Bands | 5, 4, 2 |
| Data Speed | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSPA, HSUPA, UMTS |
| SIM type | Nano SIM |
| HD Voice | Yes |
Phone Features |
|
|---|---|
| Notifications | Haptic feedback, Music ringtones, Vibration |
| Other features | Voice dialing, Voice commands, Voice recording, TTY/TDD |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Jun 21, 2018 FCC ID value: SRQ-Z610DL |
| Measured SAR |
Head: 0.93 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.54 W/kg Wireless Router: 1.06 W/kg Phablet: 3.75 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct ZTE Blade Max View specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.