- Home
- OPPO Phones
- You are here
OPPO A78
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Popular Comparisons
The OPPO A78 is most commonly compared with these phones:
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.45 x 2.96 x 0.31 inches 163.8 x 75.1 x 8 m |
| Weight | 6.63 oz / 188.0 g |
| Resistance | Splash, Dust; IP54 |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Colors | Glowing Black, Glowing Purple |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.6-inch, 83.93% screen-to-body |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 600 nits |
| Resolution | 1612x720px, 20:9 ratio, 269 PPI |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A5 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | 4GB/128GB |
| Storage expansion | microSDXC |
| OS | Android (14, 13, 12) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 5000 mAh |
| Charge speed | Wired: 33.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
| Second camera | 2 MP (Depth information) |
| Flash | LED |
| Video recording | Yes |
| Front | 8 MP |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| WLAN |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | Noise cancellation |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| SIM type | Dual Nano SIM |
Despite our efforts to provide full and correct OPPO A78 specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of OPPO A78
Latest News
Popular stories