Apple iPad 10.2-inch vs Nokia 5310 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | Nokia 5310 |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
April 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
2.4-inch · 320x240px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
0.016GB
|
|
8827 mAh
|
1200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Mar 19, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
4.87 x 2.06 x 0.52 inches 123.7 x 52.4 x 13.1 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
3.11 oz / 88.2 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Numeric keypad, Music control keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 2.4-inch, 27.56% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 320x240px, 167 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | MediaTek MT6260A |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
|
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
0.016GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 32 GB | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 1200 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
0.3 MP VGA |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 3.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
|
| USB | |
| Lightning | microUSB, USB 1.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
Discover more
|
|