Samsung Galaxy S21 FE vs Samsung Galaxy A26 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 FE | Samsung Galaxy A26 5G |
|
Released
·
Jan 11, 2022
|
Released
·
Mar 28, 2025
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2022 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $700 | €749 8GB/256GB - $770 |
6GB/128GB - $299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.13 x 2.93 x 0.31 inches (~0.36 inches with camera bump) 155.7 x 74.5 x 7.9 mm (~9.2 mm with camera bump) |
6.46 x 3.05 x 0.30 inches (~0.38 inches with camera bump) 164 x 77.5 x 7.7 mm (~9.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Graphite, Lavender, Olive | Black, White, Mint, Peach Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.77% screen-to-body | 6.7-inch, 85.26% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1083 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Mali-G68 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1278 | 1013 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3505 | 2821 |
| 3D Mark High | |
| 1445 | 796 |
| 3D Mark Low | |
| 907 | 789 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 39min
Video
7h 19min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 14min
Video
9h 19min
Gaming
5h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4.5" Pixel size: 1.0 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP (HDR, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
122
Overall
127
Photo
117
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 29, 2021 FCC ID value: A3LSMG990U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.77 W/kg Body: 0.90 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $770 |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|